Lokman Hekim Hastaneleri 444 99 11 info@celilgocer.com

Burun Hastalıkları

Soğuk algınlığı sebebiyle oluşan gribe neredeyse herkes yakalanmaktadır. Kimi zaman basit ama kimi zaman da ciddi sonuçları olan burun hastalıklarını ihmal etmemeli, varsa bir sorununuz mutlaka uzman bir doktara görünmelisiniz.

burun hastalıkları

Soğuk Algınlığı ve Grip: Burnumuz soğuk havalara dayanıksızdır. Bu yüzden en rastlanılan burun hastalıklarının başında soğuk algınlığı ve grip gelir. Yüksek ateş gribin en önemli belirtisidir. Bu hastalığa yakalanan kişilerde titreme, şiddetli eklem ve kas ağrıları, halsizlik, bulantı ve öksürük gibi belirtiler de görülmektedir.

Sinüzit: Sinüslerin iltihaplanması durumudur. Soğuk algınlığı veya alerjik bir atak sonucu fazla miktarda mukus salgılanması ile ortaya çıkar. Yüzde dolgunluk hissi, baş ağrısı ve burun akıntısı görülür. Yüzde, alında, gözler arasında veya gerisinde, yanaklarda veya üst dişlerde ağrıya yol açabilir.

Alerjik Nezle: Akıntı, burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma, boğaz kaşıntısı gibi şikayetlere seyreden bir hastalıktır. Nedeni havada bulunan ve solunumla buruna giren parçacıklara karşı gelişen anormal reaksiyondur.

Burun Kanaması: Neredeyse herkesin mutlaka bir kez karşılaştığı bir durumdur. Kanamalar burnun önü ve arkası kaynaklı olabilir. Burnun arka tarafından kaynaklanan kanamalar ciddiye alınmalıdır. Takibi önemlidir.

Burun Kemiği Eğriliği: Burunda önde kıkırdak, arkada kemikten oluşan bir yapı bulunur. İdeal burun kemiği, yüzün tam ortasındadır ve burnun sağ ile sol boşluğu eşit uzaklıkta ve büyüklüktedir. Burun kemiği eğriliği, bu yapısal görünümün bozulmasıyla oluşur.

Burun Tıkanıklığı: Günlük hayatta insanların en sık karşılaştığı klinik hastalıklardan biri olan burun tıkanıklığı problemi yediden yetmişe her yaş grubunda görülebiliyor. Burun tıkanıklığı, ağızdan nefes almaya neden olur. Bu durum ise ağız kuruluğu, koku ve tat alma bozukluğu, uyku sorunları nedeniyle günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. Tıkanıklığı nedeni belirlenip tedavisi ihmal edilmemelidir.

Nazal Polip: Sinüs ve geniz yolundaki mukus zarının iltihaplanması ile oluşur. Nazal polipler, tıbbi tedavi veya cerrahi müdahale ile yok edildikten sonra tekrar büyüyebilir. Takip edilmesi gerekir.