Lokman Hekim Hastaneleri 444 99 11 info@celilgocer.com

Kulak Hastalıkları

En çok rastlanan rahatsızlıklar arasında yer alır. Kulakla ilgili problemlerin kolay belirti gösterir. Çok fazla çeşidi olan kulak hastalıklarında uzman bir Kulak Burun Boğaz doktorunun teşhis ve tedavisi olmadığında kulaklarda kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Başlıca kulak hastalıkları şunlardır

Kulak Hastalıkları

Orta Kulak İltihabı: En sık teşhisi yapılan hastalıkların başında gelir. Özellikle çocuklarda çok sık rastlanır. Orta kulağın mikrobik iltihaplanması durumudur. Her iki kulakta da aynı anda olabilir. Tedavi edilmezse ciddi sonuçları olabilir.

Dış Kulak İltihabı: Kulak kanalı nemli kaldığında burada mikrop ürer ve bu durum iltihaplanmaya neden olur. Uygun tedavi ile dış kulak iltihabı, genellikle 7-10 günde iyileşmektedir.

Kulak Çınlaması: Sık karşılaşılan ve kulakta çınlama şeklinde duyulan bir rahatsızlıktır. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı bir doktor tarafından teşhis ve tedavisi yapılmalıdır. Yapılan değerlendirmeyle çınlamasının sebebi tespit edilir ve tedaviye geçilir.

Orta Kulakta Sıvı Birikmesi: Farklı sebepleri olmakla birlikte tedavi edilmemiş orta kulak iltihapları nedeniyle oluşur. Çocuklarda sıklıkla büyümüş ve iltihaplanan geniz eti ile birlikte görülür. Eğer kulaktaki sıvı birikimi tedaviye rağmen devam ederse doktor, orta kulaktaki sıvıyı uzaklaştırmak için cerrahi tedavi, yani tüp takılmasını önerebilir.

Kulak Zarında Delik: Kulak zarının delinmesi çoğunlukla enfeksiyonlara veya yaralanmalara bağlıdır. İşitme kaybının şiddeti, kulak zarındaki deliğin büyüklüğü ile ilgilidir. Ayrıca deliğin kulak zarındaki yeri de işitme kaybının derecesini etkiler. Kulak zarı onarımındaki başarı, kulak zarındaki deliğin büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak değişir.

Kolesteatom: Çoğunlukla kronik orta kulak iltihaplarına bağlı olarak gelişir. Kolesteatomların iç kulağa hasar vermesi halinde kulağa ait denge ve işitme fonksiyonları genellikle düzelmez.

Otoskleroz: Üzengi kemiği çevresinde kireçlenme yapan, sadece kulağa ait bir kemik hastalığıdır. Üzengi kemiğinin serbestçe titreşimini önleyen kireçlenme odağı, sesin iç kulağa iletilmesini engeller. Genetik özelliği olan bir hastalıktır.

Baş Dönmesi (Vertigo): Başlı başına bir hastalık olmayan ancak pek çok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkan vertigo, insanın yaşam kalitesini sınırlar. Etrafındaki nesnelerin döndüğünü zanneden, dengesini sağlamakta zorlanan kişilerin vertigo olma ihtimali yüksektir.