Lokman Hekim Hastaneleri 444 99 11 info@celilgocer.com

Boğaz Hastalıkları

Boğaz rahatsızlıkları, ciddiye alınması gereken hastalıkların belirtisi olabilir. Birçok hastalıkta olduğu gibi boğaz hastalıklarında da erken teşhis önemlidir. Boğazla ilgili rahatsızlık durumunda konunun uzmanı bir Kulak Burun Boğaz uzmanına görünmek gerekir.

Boğaz Hastalıkları

Boğaz Hastalıklarından Bahsetmek Gerekirse

Horlama ve Uyku Apnesi:

Bilinenin aksine sıkça karşılaşılan bir sağlık problemidir. Bu problemi, sadece uykuda ses çıkarmak ve uykuda nefessiz kalmak şeklinde algılamak yanlış olup, bunun toplumsal hayata ve kişinin genel sağlığına olan etkilerini iyice anlamak gerekir. Yetişkinlerin %10 ile %30’unda horlama görülür. Bu kişilerin çoğunda, horlama, ciddi sağlık problemlerine yol açmayan, basit horlama şeklindedir. Bununla birlikte 100 kişiden yaklaşık 5’inde şiddetli horlama ile birlikte uykuda 10 saniyeden fazla nefes durması, dolayısıyla uyku-apne sendromu adı verilen hastalığın var olduğu öngörülmektedir.

Tiroid – Guatr:

Tiroid hastalıkları, tiroid hormonlarının salgılanma düzenindeki bozukluk ve bezin boyutundaki değişikliklerle ortaya çıkar. Guatr; tiroid bezinin büyümesi anlamına gelir. Yeterli iyot almayanlarda, ailesinde tiroid hastalığı olanlarda, şeker hastalığı olanlarda, hamilerde ya da yeni doğum yapanlarda, 60 yaş üzeri kadınlarda ve 70 yaş üzeri erkeklerde, kanser nedeniyle, baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulananlarda tiroid olma ihtimali yüksektir.

Geniz Eti:

Bazı durumlarda, vücuda girmeye çalışan mikropla savaşırken, geniz eti dokusunda şişme meydana gelebilir. Bu şişme, genellikle kendi kendine düzelir fakat bazen tedavi ile şişkinliğe müdahale etmek gerekebilir. Geniz etinin büyümesi sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda, bademcikler de büyüme gösterebilir. Geniz eti tedavisinde öncelikle ilaçla tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Antibiyotik tedavisine başlanmadan önce hastalığa neden olan mikrobun tipinin belirlenmesi gerekir. Eğer iltihaplanma sık sık tekrarlanıyorsa, geniz eti, artık koruyucu olmaktan çıkıp zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar. Bu durumda ameliyatla alınmaları gerekir.

Bademcik:

Bademcikler, lenfoid hücrelerden oluşmuştur ve vücudun bağışıklık sisteminin parçası olan lenfositleri üretir. Bademcik iltihabı, bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesi sonucunda gelişir. Bademcik iltihabı, dört-beş yaşlarındaki çocuklarda daha sık görülmekte ve enfeksiyonlara bağlı olarak büyümektedir. Bademcikler, ileri yaşlarda küçülme eğilimi gösterir. Beta mikrobunun neden olduğu bademcik enfeksiyonları, bazı hastalıklarla karışabilir. Kızıl, difteri ve bazı virüs enfeksiyonlarında da bademciklerde enfeksiyon görünümü vardır. Tanı koyarken bu hastalıklar akılda tutulmalıdır. Bademcikler iltihaplandığında öncelikle ilaçla tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Antibiyotik tedavisine başlanmadan önce hastalığa neden olan mikrobun tipinin belirlenmesi gerekir.

Farenjit:

Farenjit, boğazda rahatsızlık, ağrı ya da kaşıntı olması durumudur. Bu rahatsızlıkta yutkunmak acı verici hale gelir. Farenjit, boğazın arka kısmının şişmesi ya da iltihaplanması nedeniyle oluşur. Farenjit nedenleri arasında en sık görüleni grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlardır. Farenjit tanısı koymak için doktorunuz genel bir KBB muayenesi ile boğazınızı kontrol edecektir. Rahatsızlığın streptokok boğaz ağrısı olup olmadığını anlamak için boğaz kültürü yapılabilir. Eğer gerekirse bazı laboratuvar testleri de istenebilir.

Yutma Bozuklukları:

Yutma bozuklukları, katı veya sıvı gıdaların boğazda birikmesi, daha sonra ses tellerinin olduğu bölgeye dökülmesi ve bunun sonucunda ses kısıklığı, boğaz temizleme hissi veya öksürük ile ortaya çıkabilir. Yutma problemlerinin tanısı detaylı bir KBB muayenesini, bazı laboratuvar testlerini, endoskopik muayeneyi ve röntgeni içerir.

Ağız Kokusu:

İnsanları rahatsız edecek bir ağız kokusuna sahip olmak kişinin psikolojisini bozabilir. Ağız kokusu tedavisi, kokuya neden olan rahatsızlığın giderilmesiyle sağlanır. Ağız kokusu tedavisi, kokuya neden olan rahatsızlığın giderilmesiyle sağlanır

Ağız İçi Yaraları:

Bu yaralar, yemek yemeyi ve konuşmayı acı verici bir hale getiren yaralardır. En sık rastlanan ve tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve afttır. Bu iki tür yara, benzer gibi görünmelerine rağmen birbirinden farklıdır.

Gırtlak kanseri:

Tüm kanser tiplerinde olduğu gibi gırtlak kanserinde de en önemli unsur erken teşhis. Gırtlak kanseri, erken dönemde tanı konulduğunda tedavi şansı yüksek bir hastalık olmasına rağmen, geç kalınmış durumlarda gırtlağın tamamını operasyon ile almak gerekebiliyor. Hastalığın belirtileri gırtlaktaki yerleşim yerine göre farklılık gösterir. Ses telleri seviyesinde başlayan bir kanserde, ilk belirti ses problemi ve ses kısıklığıdır. Bu nedenle iki haftadan uzun süren ve ilaç tedavisinden fayda görmeyen ses kısıklığı durumlarında mutlaka KBB uzmanına detaylı muayene olunması gerekmektedir. İlerleyen hastalıkta öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı gibi belirtiler eşlik edebilir.